1 lutego 2025 roku na trasę Brzeg – Wisła Głębce wyruszy nowy pociąg przyspieszony Polregio. Połączenie o nazwie „Malinka” przez cały luty oraz w czasie wakacji będzie kursował codziennie, a w pozostałych okresach roku – w weekendy i święta.
– Z uwagi na turystyczny i wypoczynkowy charakter Wisły, który od lat przyciąga turystów, Województwo Opolskie postanowiło uruchomić dla mieszkańców dodatkowy pociąg, łączący Opolszczyznę ze Śląskiem – wyjaśnia przyczynę uruchomienia nowego pociągu Polregio. Dlaczego pociąg nie będzie rozpoczynał biegu we Wrocławiu lub w Opolu? – Takie wytyczne otrzymaliśmy do realizacji połączenia od organizatora przewozów w województwie opolskim, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego – mówi Rynkowi Kolejowemu rzecznik opolskiego oddziału przewoźnika Sylwia Jaeschke.
Z Opolszczyzny w Beskidy w 3 godziny
„Malinka” nie będzie pociągiem komercyjnym, lecz dotowanym w formule PSC. Ceny biletów będą zgodne ze standardową taryfą przewozową Polregio – z uwzględnieniem biletów weekendowych, grupowych oraz pozostałych ofert handlowych.
Pociąg będzie obsługiwany nowoczesnym taborem – EZT EN63A z rodziny Impuls. Jego prędkość maksymalna wynosi 160 km/h, co wraz z parametrami torów na trasie pozwoli na przejazd całej trasy w weekendy w ciągu 3 godzin i 8 minut (odjazd z Brzegu – 6:52, przyjazd do Wisły Głębce – 10:00). W dni powszednie przez cały luty rozkład jazdy będzie jednak mniej korzystny dla pasażerów: odjazd będzie późniejszy o 2 godziny (8:52), niemal o tyle samo później niż w soboty i niedziele (11:52) pociąg dotrze do końcowej stacji w Wiśle. – Na odcinku Strumień – Chybie w dni robocze występuje przerwa w ruchu pociągów ze względu na roboty torowe. Właściwą godzina odjazdu z Brzegu jest 6:52 i będzie ona stosowana po zakończeniu zamknięcia szlakowego od 9 marca – tłumaczy nasza rozmówczyni.
Więcej kursów Polregio w Beskidy na razie nie będzie
Pociąg „Malinka” zatrzyma się na stacjach: Opole Zachodnie, Opole Główne, Gogolin, Zdzieszowice, Kędzierzyn-Koźle, Kuźnia Raciborska, Nędza Wieś, Rybnik, Żory, Warszowice, Pawłowice Śląskie Centrum, Strumień, Chybie i Skoczów, a od Goleszowa do Wisły Głębce – na wszystkich stacjach i przystankach. W drogę powrotną – tym razem niezależnie od daty – pociąg wyruszy o 16:02, by do Brzegu dotrzeć o 19:06. Weekendowy rozkład jazdy daje więc możliwość pobytu w Beskidzie Śląskim przez co najmniej 6 godzin (jeśli wędrówkę turysta postanowi rozpocząć na stacji Wisła Głębce, gdzie zaczynają się dwa szlaki piesze) i powrotu tego samego dnia.
Polregio nie planuje – przynajmniej na razie – uruchamiać w najbliższym czasie innych nowych połączeń do polskich kurortów. Nie ma też planów zaoferowania innych połączeń codziennych lub sezonowych mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego, na którym w grudniu 2012 r. ówczesne Przewozy Regionalne ustąpiły miejsca Kolejom Śląskim. Dotychczas właśnie ten ostatni przewoźnik jako jedyny – oprócz PKP Intercity –wykorzystywał
zmodernizowaną w latach 2020-2022 linię 191 Goleszów – Wisła Głębce.